Skip to main navigation
Home

Main menu

  • Nieuws
  • Agenda
  • Onderzoeksdatabank
  • Over CCBT
  • Projecten
  • Praktijkcentra
  • Contact
Sorteeropties
  • en
  • nl
Menu

Kruimelpad

  1. Home
  2. Nieuws
  3. Alternatief Optreden Tegen Schurft In Peer

Alternatief optreden tegen schurft in peer

10/07/2023
Renske Petré (pcfruit)

pitfruit

Schurftschimmels, waaronder Venturia pirina, behoren tot één van de sleutelparasieten in de fruitteelt. Bij gunstige weersomstandigheden voor de pathogeen kan, indien geen bestrijdingsmaatregelen worden uitgevoerd, de oogst in één seizoen volledig worden aangetast. Ook in de biologische perenproductie vormt schurft een groot probleem. Afhankelijk van het ras kan ook na verloop van tijd takschurft ontstaan. Deze besmettingsbron zorgt ervoor dat schurft moeilijker te beheersen is aangezien de telers vanaf het begin van het seizoen al rekening moeten houden met secundaire infecties via conidiën. Eenmaal takschurft aanwezig in de boomgaard, is het dus een grote uitdaging een rendabele biologische productie te garanderen met de op dit moment beschikbare middelen.

De laatste jaren streeft Europa bovendien meer en meer naar een duurzame landbouw. De biotelers in Vlaanderen zouden veel meer uitbreidingsmogelijkheden hebben indien schurft bij peer beter kan bestreden worden. Het gebruik van middelen die de plantenafweer versterken, de zogenaamde Plant Defense Enhancers of PDE’s, kan hier een oplossing bieden.

De doelstelling van het project 'Alternatief optreden tegen schurft in peer' is de schurftbestrijding in peer minder afhankelijk te maken van koper en zwavel, de mogelijke controlemaatregelen te versterken in de breedte en diepere inzichten te verwerven in het ontstaan en uitbreiden van deze ziekte.

Hiertoe zal in enkele boomgaarden met een verschillende schurftdruk, de schurftsituatie opgevolgd worden, al dan niet na artificiële inoculatie en na het toepassen van PDE’s op verschillende momenten in het seizoen (primaire schurftperiode, secundaire schurftperiode en na de oogst) en dit in relatie tot de klimatologische omstandigheden. Er zal zowel symptomatisch als moleculair onderzocht worden welke bladeren het meest gevoelig zijn voor schurft. Er zal ook een V. pirina specifieke qPCR (kwantitatieve PCR) ontwikkeld worden om de schurftontwikkeling op bladeren en vruchten te kunnen opvolgen in de beginfase van het infectieproces, voor de visuele expressie van symptomen. Daarnaast zal, na toepassen van PDE’s, de reactie in de plant opgevolgd worden door analyse van de transcriptie van enkele geselecteerde genen die een rol spelen in de afweerrespons.

Op basis van al deze verworven kennis wil men een duidelijk advies opstellen voor schurftcontrole via een systeemaanpak in de bioteelt van peer en dit ook valideren in praktijkomstandigheden.

schurft peer

Meer info?
renske.petre@pcfruit.be

ku leuven       pcfruit       departement

Verwante projecten
Alternatief optreden tegen schurft in peer

Zoek per categorie

herkauwers
pluimvee
varkens
pitfruit
kleinfruit
akkerbouw
beschutte teelt
kruiden
sierteelt
groenten
bodemvruchtbaarheid
biodiversiteit
energie
onderzoek & beleid
projectoproepen

Agenda

Info-avonden beroepsopleiding biologische en biodynamische landbouw (april-juni)
28/04/2025
Demo Johnson Su
20/05/2025
BBN pluimvee: Begroeiing in de uitloop van biologisch pluimvee
22/05/2025
Werkgroep BOWIE-project
22/05/2025
Demo Johnson Su
22/05/2025
Ontdek durumtarwe, een innovatieve graansoort!
04/06/2025
› meer activiteiten

website door startx

CCBT vzw
Tel: +32 9 331 60 85
Mail: info@ccbt.be
Schaessestraat 18, 9070 Destelbergen

Footer-menu

  • Nieuws
  • Over CCBT
  • Praktijkcentra
  • Contact

Met de steun van het departement landbouw en visserij van de Vlaamse overheid.

Home
  • Nieuws
  • Agenda
  • Onderzoeksdatabank
  • Over CCBT
  • Projecten
  • Praktijkcentra
  • Contact
  • Inloggen