Bio Boeren Blog - maart 2026 - Helen Defever
In deze Bio Boeren Blog van maart komt een nieuwe blogger aan het woord: Helen Defever van ‘t Plukgeluk. We zijn heel blij een bloementeelster te mogen toevoegen aan de reeks inspirerende bloggers. Welkom Helen!
Wat in 2012 klein begon met enkele bloembedden tussen de groenten, groeide in enkele jaren uit tot een bloeiend, zelfstandig bloemenplukveld in Leuven. Gedreven door een passie voor hun schoonheid, de vreugde van het bloemenplukken en de wens om die vreugde met anderen te delen, bouwde Helen dit eerste experiment uit tot een zelfplukveld met biologisch gecertificeerde snijbloemen. In 2016 kreeg dit initiatief zijn eigen naam: ‘t Plukgeluk. Ondertussen werkt ook echtgenoot Chris mee en is Isabelle vaste medewerkster.
Al 13 jaar telen wij biobloemen voor zelfpluk volgens de principes van CSA of gemeenschapslandbouw. Ons bloemenveld ligt te midden van de groentenpercelen van onze hechte collega’s van een groot gemengd CSA bedrijf. Doorheen de jaren raakte ik door die ligging en als lid van het grotere CSA-netwerk (csa-netwerk.be), waar veel uitwisseling is tussen collega’s, erg geboeid door de overeenkomsten en verschillen tussen voedsel en bloemen producerende boerderijen.
We delen dezelfde basisfilosofie met alle CSA-bedrijven, ongeacht welke tak we uitbouwen (groenten, fruit, bloemen, zuivel, vlees, …), waarbij zorg voor mens (boeren en deelnemers), bodemvruchtbaarheid, gezonde teeltwijzen en verbinding centraal staan. En dit alles op een voor de consument heel transparante manier. Als ik inzoom op de groenten- en bloementeelt zijn er veel paralellen in teeltwijze en werkaanpak, weliswaar met voor beiden een eigen complexe teeltplanning en -rotatie. De bloementeelt vereist grondige kennis van de levenscycli van de verschillende bloemensoorten, -families en -groepen (winterharde en niet winterharde éénjarigen, tweejarigen, voorjaars- en zomerbollen en -knollen, de verschillende families die verschillende rotatietijden vragen e.d.). Bij groenten is de indeling in blokken anders, maar het rotatieprincipe om de bodem gezond te houden en niet uit te putten is gelijk.
Veel overeenkomsten dus, en toch ervaar ik een fundamenteel verschil. Niet aan de oppervlakte, maar subtiel in de diepte en het overstijgt de persoonlijke aanpak die eigen is aan elk bedrijf. Ik probeer het hieronder te benoemen, want voor mij was dat inzicht essentieel om ons werk écht naar waarde te leren schatten.
In ons mondiaal maatschappelijk klimaat dat nog sterk gedomineerd wordt door mannelijke energie van actie, doelgerichte focus en strategisch denken om grenzen te verleggen en steeds te groeien, kreeg ik vaak het gevoel dat ons kleine bloemenveld zo licht en luchtig was. Ik vroeg me af of we dan wel goed bezig waren, want strategie en rationele focus leek soms eerder noodzaak dan drive. Onze drijfveer lag meer in ‘go with the flow’, blij worden van elke bloem die zich toont, intuïtief en vol overgave… Niet dat we ondoordacht tewerk gaan. We hebben veel teeltkennis die we blijven aanscherpen en verbeteren. We zijn ondertussen zeer bedreven in ons vak. Maar op één of andere manier was het ‘minderwaardigheidsgevoel’ nooit ver weg tegenover collega’s die voedsel produceren en wat ik als referentie nam. Dat was écht boeren.
Tot ik besefte dat we wél goed bezig zijn en dat het verschil niet aan onze aanpak ligt, maar aan wat we telen! Het is wat bloemen met een mens doen dat van een heel andere energie is dan wat voedsel voor een mens betekent. Bloemen(teelt) draagt een bijzondere energie in zich – een energie die traditioneel als vrouwelijk wordt gezien. Het gaat om geduld, verzorging, oog voor detail, de kracht van verwondering en het vermogen om schoonheid te creëren uit kleine zaadjes. Bloemen zijn er altijd bij wanneer er iets te vieren valt, bij belangrijke momenten in het leven, ook als troost, symbool, uiting van emoties… Enigszins kort door de bocht ervaar ik gezonde voeding als essentieel voor een krachtig en gezond lijf en dragen bloemen bij aan het welzijn van de ziel en de levensvreugde. Groenten en bloemen zijn als Yin en Yang!
Nu weet ik hoe belangrijk het is dat wij bloemenboer.inn.en doen wat we doen. Dat bloemen op eigen tempo gegroeid in volle, vruchtbare grond, zonder pesticiden, de spreekwoordelijke kers zijn op de taart/tafel waar mensen zich rond verenigen om zich te voeden.
Het in de wereld zetten van die schoonheid en zachte vrouwelijke energie via biologische teelt van bloemen lijkt me op dit moment, in deze woelige tijden, meer dan broodnodig! Hoe hard hebben onze harten nood aan verbinding, een hartverwarmend antidotum tegen verharding, angst, vereenzaming en polarisatie…
2026 is uitgeroepen tot het Jaar van de vrouwelijke landbouwer. Zou het toeval zijn dat de meeste plukvelden in de wereld gezet worden door vrouwen en mannen die deze vrouwelijke energie ook omarmen en dat vrouwen vaak de bloementak op een gemengd CSA bedrijf voor hun rekening nemen?
Laat ons deze vrouwelijke energie en de boerinnen in 2026 extra vieren! Met bloemen, armen vol bloemen als kersen op taarten.
Laat ons in 2026 ook extra inzetten op zorgzaamheid voor elkaar, voor onze moeder aarde en zet wanneer je maar kan jezelf, je naasten, een vriend.in die troost nodig heeft in de spreekwoordelijke bloemetjes.
En laat de yin en yang in de landbouw floreren en in evenwicht zijn. In verbinding en daadkracht, doelgericht en zorgzaam, open naar de wereld rondom ons en rust vindend in onszelf.
Wat mogen we fier zijn op onze groeiende groep bio bloemen boer.inn.en die kei hard werken om zoveel vreugde te brengen.
Helen Defever
Wil je graag reageren op de blog? Stuur Helen een mailtje!